שוקי מדנס, מייסד ויו"ר מדנס סוכנות לביטוח בע"מ, נולד בתל אביב בשנת 1950 וגדל בשכונת יד אליהו שבדרום העיר. בשנת 1972, תוך כדי לימודי כלכלה באוניברסיטת בר אילן, יצא לדרכו העצמאית כסוכן ביטוח והקים את מדנס סוכנות לביטוח.

זיהוי צרכים ויצירת שיתופי פעולה

כבר בתחילת דרכה של הסוכנות זיהה מדנס פלח שוק שעד אותה עת לא קיבל מענה מתאים וראוי לצרכיו: רופאים, רופאי שיניים, פסיכולוגים ובעלי מקצועות פרא-רפואיים. אוכלוסיות אלה סבלו מהיעדר הגנה ביטוחית הן ברמה המקצועית והן ברמה המשפטית. לכן, ב-1975, שנתיים בלבד לאחר הקמת החברה, יצר מדנס קשר עם איגוד ה-Medical Defense Union הבריטי המתמחה בהענקת הגנה ביטוחית לעוסקים במקצועות הרפואה בבריטניה וברחבי העולם. הוא יצר שיתוף פעולה עם האיגוד שאיפשר לאנשי הרפואה בארץ להנות משירותי ה-MDU וכך החל בבניית תשתית ביטוחית שטרם נראתה כמותה בישראל.

הרחבת התשתית הביטוחית

לאחר שדאג מדנס למלא את החלל ולתת מענה ביטוחי בסיסי לקהילה הרפואית, הוא המשיך לפתח את הסוכנות ואת פתרונות הביטוח שהציעה, תוך שהוא קשוב לצו השעה ולדרישות החוק המשתנות. בזכות הניסיון הרב שהצטבר במדנס בתחום הרשלנות הרפואית, הוקמה חברת MRM (Medical Risk Management) חברת ניהול סיכונים ברפואה ששמה לה למטרה להעלות את המודעות לסיכונים הרבים הכרוכים בעיסוק ברפואה ולנושא הרשלנות הרפואית ככלל. העבודה האסטרטגית של MRM תרמה לא רק למבוטחיה, אלא גם למערך ניהול הסיכונים הארצי בתחום הרפואה. סוכנות מדנס הקימה גם את חברת MCI (MEDICAL CONSULTANTS INTERNATIONAL), המעסיקה עורכי דין לצד מומחים לרפואה, ומתמחה בטיפול יסודי ומעמיק בתביעות רפואיות. החברה מפעילה אסטרטגייה-לומדת אשר כוללת התבוננות רב מימדית ומולטי דיסיפלינרית על כל תביעה, בניית תכנית פעולה וחשיבה על דרכים למניעת הישנות של תביעות דומות.

פנייה לקהילות מקצועיות נוספות

בהמשך הדרך הרחיב שוקי מדנס את תחומי הפעילות של מדנס סוכנות לביטוח גם לאדריכלים, עורכי דין ורואי חשבון. כך לדוגמה נהנות לשכת רואי החשבון ולשכת עורכי הדין בישראל מביטוחים ייחודיים ומפוליסות ביטוח מקיפות אשר מתאימות במיוחד לצרכיהן, בהן ביטוח בריאות קולקטיבי וביטוח מקצועי. בשנת 1989 קיבלה הסוכנות רישיון לייצג בישראל את שוק הביטוח הבינלאומי Lloyd's, ובשנת 2014 הפכה מדנס גם לנציגה הרשמית של WBN.

נכון לשנת 2017 סוכנות מדנס משרתת למעלה ממיליון לקוחות ומטפלת ביותר מ-80,000 תביעות בשנה, תוך שהיא ממשיכה לספק מענה לאוכלוסיות שאינן נהנות מכיסוי ביטוחי הולם. כך למשל מציעה הסוכנות פוליסות ביטוח משלימות לחיילים המשרתים בסדיר ובמילואים, פתרונות ביטוחיים לאוכלוסיות בסיכון בריאותי גבוה וביטוחי עסק ייחודיים.

ביטוח רפואי הולם לכל אזרח/ית

שוקי מדנס חדר לשוק ביטוחי הבריאות בשנת 1984 עם תכנית "שתיל" – ביטוח רפואי להשתלות איברים בחו"ל אשר איפשר לכל אזרח ישראלי שזקוק היה לניתוח השתלה בחו"ל לקבל את הטיפול הראוי במחיר שווה לכל נפש. מדנס סוכנות לביטוח הובילה מהלך ביטוחי נוסף בתחום הבריאות הפרטית בשנת 1988 עם השקת תכנית כר"מ. לראשונה בארץ, תכנית זו הציעה כיסוי רפואי משלים לסל הבריאות הממלכתי והפכה לבסיס שעליו נבנו ביטוחי הבריאות המשלימים המוצעים כיום על ידי רוב חברות הביטוח וקופות החולים.

"אופציה סוכנות לביטוח בע"מ", חברת בת של סוכנות מדנס, מהווה גם היא פריצת דרך בתחום ביטוחי הבריאות. פוליסות הביטוח של סוכנות זו פונות לקבוצות סיכון של מחלות שונות, בעלי נכויות וחולים במחלות כרוניות. אוכלוסיות אלה סובלות ממחסור באפשרויות ביטוח מקיפות במחירים סבירים. בעזרת פיזור סיכונים נכון "אופציה" מנגישה להם מגוון פתרונות ביטוחיים בתחומים שונים.

תרומה חברתית

במקביל לעבודתו בענף הביטוח, שוקי מדנס מייחס חשיבות רבה לתרומה לחברה הישראלית. הוא תורם באופן קבוע למגוון גופים, ביניהם המרחב לטכנולוגיה מתקדמת על שם אביו, שמחה מדנס, השוכן בבית החולים שיבא שבתל השומר; מועדונית לילדים ונוער בשכונת התקווה; והסטודיו למשחק של יורם לוינשטיין המפעיל תכניות קהילתיות בדרום תל אביב.

מדנס גם ייסד את תזמורת "הבוסתנאים", אותה הוא גם מוביל ומממן. תזמורת זו היא למעשה עמותה הפועלת לקידום שירת העם ולשימור נגינת האקורדיון. מלבד מדנס עצמו המנגן על אקורדיון כחלק מהתזמורת, חברים בה עוד כ-30 נגני כלי נשיפה ואקורדיון. הבוסתנאים מקיימים הופעות בהתנדבות בכל רחבי המדינה.