חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

האם צריך ביטוח בריאות פרטי?

מאת דן סלס, מנכ"ל אופציה, מדנס סוכנות לביטוח.

שרת הבריאות בשנים 2013-2014 יעל גרמן טענה כי השירות הניתן בקופת החולים מספיק ואין כל צורך בביטוח בריאות פרטי.
לעומתה, מנהל שירותי הביטוח המשלים של קופת חולים כללית המשרתת מעל 50% מתושבי ישראל פרץ גוזה, אשר ללא ספק נחשב כמומחה בתחום הביטוח הרפואי, רכש עבור עצמו ביטוח בריאות פרטי תוך שהוא אומר כי ביטוח זה נדרש. יחד עם גוזה, רכשו עוד מעל 3 מיליון ישראלים ביטוח בריאות פרטי דרך חברות ביטוח. חלקם כקולקטיב דרך מקום עבודתם וחלקם באופן פרטי ועצמאי דרך סוכן ביטוח.

אז מי צודק? שרת הבריאות או גוזה ועמו עוד מעל 3 מיליון ישראלים?

חוק הבריאות בשנת 1995 קבע שכל ישראלי זכאי לשירותי בריאות מהמדינה.
 
תקציב הבריאות שבבסיסו של החוק אינו מוגדר במונחי ₪ לאדם אלה במונחים לאומיים של מיליארדי ₪ ומאז 1995 ועד היום אחת לשנה בכפוף ללחץ הפוליטי אותו מצליח שר הבריאות התורן להפעיל, גדל הסל בכ-300 מיליון ₪ לתרופות וטכנולוגיות חדשות וכן גידול בהתאם לגידול והזדקנות האוכלוסייה וגידול הכרוך בעליית יוקר המחיה (אינפלציה) של שירותי הבריאות.

אולם לצערנו הרב בכל שלושת הפרמטרים של גידול הסל, הן הדמוגרפי, הן הטכנולוגי והן האינפלציוני, סל הבריאות לא גדל בהתאם לצורך ולכן למעשה הסל נשחק משנה לשנה. רק לסבר את האוזן, הגידול הדמוגרפי בישראל הוא כ-2% בשנה ואילו גידול הסל הדמוגרפי הוא 0.8% לשנה בלבד.

משנת 1995 ועד 2015 השחיקה הדמוגרפית הזו הביאה לירידה אפקטיבית של סל הבריאות של כ-25% וזה עוד מבלי לקחת בחשבון טכנולוגיות ויוקר הבריאות!!!
 
פועל יוצא מכך הוא שירות ירוד של מערכת הבריאות הציבורית ולהלן מספר דוגמאות:

  • המתנה לתור לרופא מומחה של מעל שנה
  • המתנה ממוצעת לניתוח של 3 חודשים עם קצה עליון של זמן המתנה לניתוח שנתיים!
  • זמן המתנה ממוצע לניתוח לב הינו 7 שבועות (מה שמביא לתמותה של 9% בזמן ההמתנה. להשוואה, בגרמניה זמן ההמתנה לניתוח לב נמוך מ-10 ימים והתמותה בהמתנה לניתוח לב היא 1%)
  • תרופות מצילות חיים בעיקר לסרטן אינן בסל הבריאות
  • זמן המתנה ל-MRI עולה על חצי שנה

ועוד מקרים ובעיות רבות שכל אחד ואחד מאיתנו חש על בשרו בשעה שהוא חולה.
 
בעיה נוספת שאינה נובעת מחוסר תקציב היא ההיענות של הישראלים לתרומת איברים שהיא מהנמוכות בעולם המערבי, מה שמביא זמני המתנה ארוכים מאוד להשתלות ותור של אלפי ישראלים להשתלה, תור בו רבים הולכים לעולמם.

אז מה הפתרון?

הפתרון הוא רפואה פרטית. בתחום הפרטי לא תמצא את כל תחלואי הרפואה הציבורית.
 
מטבע הלשון "עשירים חיים יותר" הוא המציאות בה אנו חיים, אך מסתבר שניתן ליהנות משירותי רפואה פרטית לא באמצעות תשלום ישירות לספקים בעלויות שרוב הישראלים לא יוכלו לעמוד בהן אלא בעזרת ביטוח רפואי פרטי, אשר במסגרתו חברת הביטוח משלמת את כל הוצאות הרפואה הפרטית, במחיר סביר המתאים לכל נפש.

3 מיליון איש כבר בחרו בשיפור שירותי הרפואה שלהם בעזרת ביטוח רפואי פרטי: ביטוח המונע את כל התחלואים שצוינו לעיל. ביטוח בו אתה בוחר מתי תעבור ניתוח, אצל איזה רופא ובאיזה בית חולים, ביטוח בו יכוסו כל התרופות שאינן בסל הבריאות, ביטוח שיממן השתלות בחו"ל וביטוח שיאפשר התייעצויות עם רופאים מומחים ובדיקות בטכנולוגיות חדישות בלי תור.
 
אז מה אתה תבחר?

פוסטים נוספים