חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

קרן השתלמות

כאשר מדברים על אפיקי חיסכון אישיים נהוג למנות תוכניות ומסלולים שונים ומגוונים, בהם בראש ובראשונה תוכניות החסכון המוצעות על ידי הבנקים. אולם כל התכניות הללו, כמו גם אפיקי ההשקעה הקיימים בשוק לציבור הרחב, הם למעשה מחויבים במס – וכאשר מדובר בסכומים גבוהים כך גם שיעור המס המנוכה גבוה בהתאמה. למעשה, אפיק ההשקעה היחיד שנותר פטור ממס (על אף ששמו אינו מעיד עליו כי מדובר בתכנית חסכון, ולמעשה הרבה פעמים מתייחסים אליו כאל "הטבה" מהמעסיק) הוא קרן השתלמות. מדוע בעצם הקרן הזו פטורה ממס, ומה חשוב לדעת עליה? הנה מדריך מקוצר שעשוי להיות שימושי עבורכם בעתיד הקרוב והרחוק.

מהי קרן השתלמות?

במקורה נועדה קרן ההשתלמות לממן ימי השתלמות והכשרה לעובדים בתחומים הנוגעים למשלח ידם, אולם ברבות השנים היא הפכה לאפיק חיסכון לאחר תקופת הפקדות רצופה בת שש שנים, ובמקרים של שכירים ניתן למשוך את הכספים אף לפני כן למטרות אחרות, בתנאים מיוחדים. בדומה לחיסכון פנסיה ולקופות גמל אחרות, קרן ההשתלמות מנוכה ממשכורתו של העובד, ובמידה ויבחר שלא למשוך את כספי הקרן בתום שש שנים באפשרותו להמשיך ולהפקיד כספים מדי חודש בחודשו כרגיל, למשכם בכל עת שירצה וזאת תוך קבלת פטור מלא ממס.

הטבות ותנאים מיוחדים

כאמור, במקרים מסוימים ניתן למשוך את כספי הקרן לפני תום ששת שנות ההפקדה למטרות שאינן השתלמות, וכן ישנן תקנות שונות בין סוגי העובדים על פי התנאים הבאים:

  • תקרת ההפקדה משתנה בין שכירים לעצמאים וגובהה עשוי להשתנות משנה לשנה, כאשר בקרב שכירים חלה חובת השתתפות מצד העובד, לפיה היחס בין הפקדותיו להפקדות המעביד יעמוד על 1:3 (לטובת העובד).
  • במידה והעמית מעוניין למשוך את כספי הקרן לפני שחלפו שלוש שנים מיום ההפקדה הראשונה (ולמטרות שאינן השתלמות כמובן), יהיה עליו לשלם 50% מס עבור כספי הקרן והרווחים.
  • במידה ויבחר העמית למשוך את כספי הקרן לאחר שלוש שנים אך לפני שיחלפו שש שנות ותק, שיעור המס בסך 50% ינוכה מסך הפקדותיו של המעסיק ומסך רווחי הקרן, ולא מסך הפקדות העובד.
  • חורגים מהתנאי שפורט לעיל הם עובדים היוצאים לפנסיה, הרשאים למשוך את כספי הקרן בתום שלוש שנים בלבד, ללא הגבלה על מטרת המשיכה ועם פטור מלא ממס.
  • כמו קרנות פנסיה וגמל, כל עמית רשאי לעבור לקרן השתלמות בחברה אחרת בכל עת, ותוך שמירה על הוותק שנצבר.

כיצד לבחור את קרן ההשתלמות המתאימה לכם ביותר?

הרבה לפני שאלת רמת הסיכון המועדפת עליכם בהשקעה, חשוב לוודא כי חברת ההשקעות שתבחרו להפקיד בה את כספי הקרן היא בעלת מוניטין וניסיון מוכח בהפקת תשואות משמעותיות, ובאופן רציף. על תמהיל ההשקעות הרצוי להיות מאוזן בין שילוב של כמה מקורות השקעה שונים, כדי להבטיח אפיק השקעה סולידי וארוך טווח. מלבד זאת וכמו בכל קופת גמל אחרת, מומלץ לבחור בחברה בה נגישות המידע פשוטה ואופי השירות ללקוח הוא מותאם ועדכני להיום. לבסוף, ורק לאחר שתוודאו כי אכן בחרתם בחברה אמינה ומקצועית, יש לקבוע פגישה עם יועץ ההשקעות בחברה ולבנות יחד איתו את סוג ההשקעה המתאים לכם ביותר, בהתאם לרמת הסיכון ולסיכויי התשואה התואמים את אורח החיים שלכם, כמו גם את רצונותיכם האישיים כמובן.

מדנס מתמחה בשיווק מוצרים פנסיונים ופיננסים, ולה זיקה למוצרים המנוהלים על ידי הגופים המוסדיים שנבחרו על ידה כמפורט לעיל, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני) התשס"ה – 2005. האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ ו/או המלצה לרכישת מוצר פנסיוני ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני בידי בעל רישיון ע"פ הדין, המתחשב בנתונים ובצרכים הפרטיים של כל אדם. מדנס פיננסים הינה בעלת רישיון ממשרד האוצר לשיווק פנסיוני.

לתיאום פגישת אפיון צרכים וניתוח התיק הפיננסי:
עודד קידר
טלפון: 03-6380239
דוא"ל: odedk@madanes.com