חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אבני היסוד לרכישת דירה

השיעור הראשון שנלמד בשוק ההון הוא שבכל מצב יש הזדמנות, גם אם השוק בירידה, וגם אם נראה שכלום לא נגיש. כמוהו גם שוק הנדל"ן הישראלי, עם מה שנדמה כבועה הולכת ומתנפחת, ועם יוקר המחיה שנידון ללא סוף. גם במחירים מאמירים, תוכלו למצוא נכסים בעלויות סבירות, ולצידן גם פתרונות מימון גמישות.

לפני שנתחיל לבחון את התמונה לעומק, חשוב להבין שמי שרוצה לקנות דירה בישראל, והוא חלק ממעמד הביניים העובד, חייב לפתח מודעות כלכלית מוקפדת. חיסכון, בעולם הצרכני שלנו הוא כבר לא מה שהיה פעם, וזאת משום שכיום אנחנו טועים לזהות מותרות כצרכים. חשבון הוצאות בתי קפה נמצא בתוך ההוצאות השוטפות והבסיסיות של רובינו, לפחות רכב אחד כברירת מחדל, עדכון שנתי של מכשירי הסלולר…כל אחד והמותרות שלו.

אפשר לקנות בית בישראל, ולהמשיך לחיות, גם עם הוצאות המשכנתא, אם עושים את זה נכון.

אזורים מתפתחים ופריפריה, שכונות פחות יוקרתיות בערים גדולות, רכישות משותפות וקבוצות רכישה. יש אפשרויות לרכישת דירה במחירים סבירים בארץ, אבל יש גם לא מעט חשיבות לתכנון ואופן ההתנהלות שלכם לאורך הדרך. תכנון ובחירת משכנתא, ביטוח משכנתא, הוצאות על הנכס, תכנון מס וכל ההיבטים הנוספים הנוגעים במישרין ובעקיפין לנכס ויכולים לחסוך לכם עשרות ומאות אלפי שקלים גם הם מהווים חלק ממכלול ההזדמנויות של רכישת דירה בישראל של 2015.

מקום וזמן

המחירים אמנם גבוהים מאד, אבל הם גבוהים מאד בעיקר במרכז ובמיוחד בתל אביב. כמו בכל עיר מרכזית גדולה, שהיא חלק ממטרופולין, מחירי הנדל"ן גבוהים. מחירי הדירות במנהטן נותרו בשחקים גם בתקופת השפל במשבר 2008. אבל אם נצא מתל אביב שבה מחיר של למעלה מ 30,000 שקלים למ"ר נחשב למציאה, נגלה עלויות שהן שליש מכך ואפילו פחות. כלומר, דירות של שלושה וארבעה חדרים בפחות ממיליון ש"ח. המדינה שלנו קטנה, נגישה, גם בתחבורה פרטית וגם בתחבורה ציבורית, ויש בה המון מרחבים, טבע ואיכות חיים עם המון הזדמנויות ברות השגה.

בנוסף, בנדל"ן, כמו בכל תחום אחר, יש אפקט עונתיות. העונות מושפעות מהיבטים שונים. תקופות סואנות יותר ופחות מבחינת תנועת מכירות ורכישות של נכסים, כך גם מדי שנה ישנם עדכונים בחוקי המקרקעין והמיסוי עליו, כך שגם תכנון זמן קפדני יוכל לחסוך לכם לא מעט כסף.

מימון ותכנון מס

ישנן דרכים שונות לקבל מימון ביעילות. ראשית ולפני הכול, בצעו סקר שוק. למרות הדימוי הקשיח שאותו הבנקים מציעים, ממש כמו כל בית עסק אחר, ואולי אפילו יותר, הבנקים פנויים לנהל משא ומתן, ותתפלאו כמה רחוק תוכלו להגיע, אם רק תעיזו. כמובן שלבנק יתרונות רבים בהצגת חזית קפדנית, אבל אל תתנו לזה לבלבל אתכם. כל שבריר האחוז יהווה שינוי משמעותי על המאזן שלכם ככל שזה נוגע למשכנתא, כך נכון הדבר גם לגבי הביטוח שלה. אלמנטים נוספים כמו מס רכישה, היטל רכישה, השבחה ופיתוח, ביטוח דירה, הוצאות עורך דין וקריטריונים נוספים מהותיים במכלול רכישת הדירה, שתכנון נכון שלהם יוכל לחסוך המון.

תצאו מהקופסא

לסיכום, הדבר שהכי חשוב להבין על רכישת דירה הוא שמדובר על פרויקט גדול ורב משתנים, וכיאה לפרויקט רב משתנים, רבה גם הדינאמיות שבו. ככל שתעניקו יותר תשומת לב לכל אחד מהקריטריונים המרכיבים את העסקה שלכם, תגדילו את פני השטח אותו אתם מצליחים לייעל ובעיקר, תוכלו לחסוך לעצמכם הרבה מאד כסף.

גם בישראל של 2017, רכישת דירה היא לא פנטזיה בלתי ניתנת להגשמה.

פוסטים נוספים